« Ožujak 2018 »

Upisi.hr

Stranica upisi.hr je središnji sustav upisa učenika u srednje škole.

Tijekom Svibnja Ministarstvo obrazovanja omogućava prijavu učenika u sustav. Srednje škole imaju obavezu u roku od desetak dana nakon završetka nastave (druga polovica Lipnja) upisati svoje programe u sustav upisi.hr te ih tada učenici mogu dodati na svoju listu prioriteta.

Ukoliko se prvi puta prijavljujete u sustav krenite od koraka 1, u suprotnom krenite od koraka 7.

Upute za prvu prijavu u sustav:

1. U preglednik upisati stranicu https://www.upisi.hr/upisi/ ili kliknuti na poveznicu.

2. Kliknuti na Prijava.

3. Upisati CARNet Korisničko ime i lozinku (prilikom prve prijave u sustav NE TREBA upisivati PIN).

4. Pojavit će se prozor u koji trebate upisat broj na koji će SMS-om biti poslan PIN te kliknite Pošalji SMS.

5. Otvorit će se novi prozor potvrde broja. Provjerite broj i kliknite Potvrdi.

6. PIN bi trebao stići na mobitel broja koji ste upisali. Ukoliko je veće zauzeće sustava, moguće je kašnjenje isporuke PIN-a do 1 sat. ZAPIŠITE DOBIVENI PIN jer se ponovno slanje naplaćuje.

7. U preglednik upisati stranicu https://www.upisi.hr/upisi/ ili kliknuti na poveznicu.

8. Kliknite na Prijava i upišite CARNet korisničko ime i lozinku te PIN koji je stigao na mobitel.

9. Kliknite na karticu "Osobni podaci i podaci za kontakt" te dodajte potrebne podatke i kliknite na Spremi promjene - ovaj korak je potrebno ažurirati samo jednom.

10. Tijekom druge polovice Lipnja sve srednje škole će upisati programe te će učenici moći dodavati programe na svoju listu prioriteta.

11. Kliknuti na karticu "Obrazovni programi" i odabrati željeni obrazovni program prema ponuđenim kategorijama (Vrsta programa, Program, Županije, Vrsta škole, Škola).

12. Ispisat će se škole koje odgovaraju zadanim kriterijima te za željenu školu kliknite na Detalji.

12. U novom prozoru pojavit će se svi podaci vezani za školu (naziv škole, brojevi telefona, e-mail adresom, trajanjem...)  sa sustavom karte gdje se škola nalazi. Sve podatke koji se nalaze na otvorenoj stranici potrebno je pažljivo iščitati. Treba staviti naglasak na slijedeće podatke: Preduvjeti za upis gdje piše koje su potvrde potrebne za upis u željeno zanimanje i Troškovi školovanja čija visina može ovisti između programa. Na dnu će se pojaviti opcija Dodaj obrazovni program.

13. Unutar kartice "Moj odabir" učenici mogu mijenjati prioritet odabranih programa, mogu ih izbrisati ili dodati nove programe.

14. Unutar kartice "Moj raspored" učenici mogu vidjeti datume dodatnih provjera vezanih uz pojedino zanimanje.

15. Kartica "Moji rezultati" omogućuje pregled plasmana prema bodovima i upisnu kvotu za svako zanimanje. Stupac "Zadovoljeni osnovni preduvjeti" će biti crveno obojan i pisat će NE tako dugo dok učenik i roditelj ne dođu potpisati prijavnicu kod razrednika u osnovnoj školi (korak 18).

16. Ljestvice poretka mijenjaju se svakih sat vremena, a ažuriranje sustava vrši se dva puta dnevno u 5 i 17 sati.

17. Ukoliko učenik ostvaruje pravo na dodatne bodove za upis u srednju školu, razredniku je potrebno donijeti kopiju te potvrde.

18. U dogovoru s razrednikom, roditelj i učenik trebaju doći u osnovnu školu i potpisati prijavnicu. Datum potpisivanja prijavnica je u prvoj polovici Srpnja, a određuje ga Ministarstvo. Nakon potpisivanja prijavnice, razrednik u sustav unosi promjenu te se zadovoljava osnovni preduvjet (korak 15).

19. Nakon potpisivanja prijavnice, učenik iz sustava može ispisati Upisnicu koju je potrebno odnijeti na upise u srednju školu.

Korisničke upute možete pronaći na stranici upisi.hr

Često postavljena pitanja možete pronaći na stranici upisi.hr