« Travanj 2024 »

Međunarodni likovno – literarni natječaj „Zeleno i plavo putovanje"
Autor: Neven KUDUMIJA, 16. 5. 2018.

Likovni umjetnici Ankica i Ante Karačić koji žive u Iserlohnu, u Njemačkoj raspisali su likovno – literarni natječaj na temu „Zeleno i plavo putovanje". Natječaj je raspisan za djecu Hrvata u iseljeništvu i djecu iz Hrvatske od 1. do 8. razreda osnovne škole."

Natječaj i međunarodna izložba likovnih i literarnih radova hrvatskih učenika održava  se  u Njemačkoj i Hrvatskoj pod pokroviteljstvom Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske, a u suradnji internetskog portala Hrvatski glas Berlin, Matice hrvatske za Ruhrsko područje, Mozaika Rim, Hrvatske nastave Hessen, Osnovne škole Tin Ujević iz Osijeka i Osnovne škole Zadarski otoci Zadar.

Izložba i proglašenje najboljih likovnih radova održava se krajem ožujka u Gradskoj galeriji grada Iserlohna u Njemačkoj, potom u travnju  u Dortmundu,  a zatim početkom svibnja izložba seli u Osijek.

Ove godine je na natječaj pristiglo oko 500 likovnih radova. Sudjelovalo je 100 učitelja iz 70 škola i udruga iz 7 zemalja: Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Mađarske, Njemačke, Makedonije i Rumunjske.

Odabir literarnih radova odvijao se u organizaciji Jadranke Gradac, dopredsjednice Matice Hrvatske za Ruhrsko područje. Likovni i literarni radovi  izloženi su na Večeri hrvatske pjesme u Dortmundu u organizaciji Matice hrvatske za Ruhrsko područje.

Učenici naše škole već tradicionalno sudjeluju na ovom natječaju. Ove godine naši učenici postigli su izvanredan uspjeh.

U kategoriji likovnih radova nagrađeni su:

2. nagrada: Sara Pintarić, 4.c razred, mentorica: Nataša Brekalo

3. nagrada: Ena Černi, 3.c razred, mentorica: Suzana Turković

Petar Mrgan, 4.c razred, mentorica: Nataša Brekalo

5. nagrada: Ramona Lojan Peranić,4.c razred, mentorica: Nataša Brekalo

U kategoriji literarnih radova (proza) nagrađeni su:

1. nagrada: Pustolovina na dnu mora, Marko Horvat, 3. c razred, mentorica: Suzana Turković

Putovanje mojom domovinom, Sara Pintarić, 4.c razred, mentorica: Nataša Brekalo

2. nagrada: Putovanje u svemir, Marko Perković, 3.c razred, mentorica: Suzana Turković

Moja zelena i plava paleta, Dora Jelić, 4.c razred, mentorica: Nataša Brekalo

3. nagrada: Moje putovanje u prašumu, Marta Galunić, 3.c razred, mentorica: Suzana Turković

Nagrađeni učenici su zajedno sa svojim mentoricama pozvani na izložbu Međunarodnog likovno – literarnog natječaja Iserlohn Njemačka – Osijek Hrvatska koja se održala u Osnovnoj školi „Tin Ujević" u Osijeku 14. svibnja 2018. godine.

Učenici su zajedno sa svojim roditeljima i mentoricama prisustvovali svečanom programu na kojem su nastupali učenici škole domaćina, potom su se nagrađenim učenicima i gostima obratili organizatori natječaja, Ankica i  Ante Karačić. Prisutnima se obratila i ravnateljica škole Jesenka Vajdić koja je, nakon razgledanja izložbe radova i domjenka u škole, sudionike povela na razgled osiječke Tvrđe, a potom je  sve nagrađene učenike počastila sladoledom.

Svi zajedno uživali smo u zajedničkom druženju i zahvaljujemo bračnom paru Karačić i ravnateljici Vajdić na odlično organiziranom susretu i srdačnom gostoprimstvu.

Ponosimo se našim učenicima i od srca im čestitamo!

Nataša Brekalo, mag. prim. educ.

Suzana Turković, mag. prim. educ.