« Ožujak 2024 »

Povijest III. osnovne škole Bjelovar

Priča o III. osnovnoj školi Bjelovar seže u davnu 1955. godinu (1.rujna) kada počinje s radom na adresi Trg jedinstva 7 (današnji Trg Eugena Kvaternika – zgrada «Croatia osiguranja»). Tada je školu polazilo 560 učenika u 14 razrednih odjela.
Već krajem 50-tih godina 20.-og stoljeća škola dobiva područna odjeljenja: Veliko Korenovo, Gudovac, Nove Plavnice, Galovac, Obrovnicu te Nove Pavljane.
Naziv III. osnovna škola nije dugo trajao. Naime, tri godine nakon osnutka (1958.) škola mijenja ime u Osnovna škola «Stevo Šabić» (prema tada poznatom mjesnom revolucionaru, suradniku Josipa Broza-Tita).

U školi zarana djeluju mnoge izvannastavne aktivnosti (radio-amateri, foto-amateri, modelarska sekcija, folklorna, baletna i dramska sekcija te literarna i filmska) u kojima uzore traže i današnji učenici ove škole. Već od prve školske godine oni su svojim trudom i radom postizali značajne uspjehe (1956.g. prva nagrada na kotarskoj smotri KUD-ova).
Došla je i školska godina 1964./65. koja se može pohvaliti svečanim otvaranjem nove školske zgrade u Ulici Tome Bakača bb, gdje se nastava i danas održava. To je tada bila prva zgrada namijenjena za potrebe osnovnog školstva u Bjelovaru (što se nije dogodilo nakon gotovo punih 100 godina).
Redali su se uspjesi škole. Na kraju školske godine 1966./67. uspjeh u učenju u našoj školi bio je najbolji na području općine Bjelovar. Razred je uspješno završilo 96,22% učenika. S brojem učenika povećavao se i broj zgrada u sastavu škole. Tako je od 1973. godine u upotrebi športska dvorana za održavanje tjelesne i zdravstvene kulture, uređen je prilaz, školsko igralište, a otvorena je i školska kuhinja za pripremu toplih obroka.
Poznato je da se naša škola danas zove svojim povijesnim imenom III.osnovna škola. «Odluka o vraćanju starog imena školi» dogodila se školske i ratne (tužne) 1991./92. godine.

Dolaskom demokracije i slobodoumnog ozračja krajem prošlog stoljeća u Hrvatskoj, naša se škola ponosi dostojnim obilježavanjem raznih prigodnih datuma. Tada je prvi put proslavljen Božić, slavio se i Fašnik kao tradicionalni pučki praznik i Uskrs kao najveći blagdan. Danas također obilježavamo i Dan grada, Dane kruha i Svetog Nikolu darivanjem najmlađih učenika. Posebno je lijepo usred božićnog ugođaja u školi, čestitanjem putem «Božićnih poštara» kao i velikom priredbom u bjelovarskom Domu kulture. Za Valentinovo mnogi učenici dobivaju pisamca od tajnih i manje tajnih simpatija, dok se isti skrivaju pod maskama tijekom maskenbala kada se i bira najljepša od njih.

Početkom lipnja svake godine, obilježava se Dan škole kada se organiziraju radionice i sportski susreti kroz koje se druže učenici, roditelji i učitelji. Sve završava svečanom priredbom u Domu kulture ispunjenom roditeljima i gostima gdje se pruža prilika voditeljima i polaznicima izvannastavnih glazbenih, scenskih i sličnih aktivnosti da prikažu svoje stvaralaštvo.
Danas, 2020. godine, III. osnovnu školu polazi 692 učenika od kojih je 79 u područnim školama u Gudovcu, Galovcu, Obrovnici i Velikom Korenovu.

Da bi ti svi učenici dobili potrebna znanja, brine 57 učitelja u razrednoj i predmetnoj nastavi, a da bi svima bilo toplo, čisto i ugodno briga je 11 djelatnika pomoćnog osoblja.
Ima li veze sa školom ili ne, uvijek se ponavlja stara izreka:
«Od kolijevke pa do groba najljepše je đačko doba».

Već krajem 50-tih godina 20.-og stoljeća škola dobiva područna odjeljenja : Veliko Korenovo, Gudovac, Nove Plavnice, Galovac, Obrovnicu te Nove Pavljane.

Već nekoliko godina škola je domaćin jednog Županijskog natjecanja i to onog iz matematike. To je dan kada ugošćujemo oko 200 učenika i nastavnika iz Bjelovarsko-bilogorske županije. Učenici ove škole rado sudjeluju na mnogim natjecanjima te ostvaruju zapažene uspjehe.