« Studeni 2018 »

Međunarodni dan tolerancije - parlaonica u školi!
Autor: Goran Čanić, 16. 11. 2009.

Međunarodni dan tolerancije u III. osnovnoj školi obilježili smo prikazivanjem prezentacije "Dan tolerancije" kojeg su napravili Roko Gregl, Mateo Ružičić 5.b i Danijela Sinković 7.a.

Osim toga, Vijeće mladih pripremilo je parlaonicu "Tolerancija i nasilje: granice (ne) postoje" u kojem su sudjelovali učenici 7. i 8. razreda

Prigodom Međunarodnog dana tolerancije, 16. studenog, održana je parlaonica "Tolerancija i nasilje: granice (ne) postoje", koja se održala istog datuma u kemijskom kabinetu škole. U njoj su sudjelovali učenici 8. razreda ( kao afirmacijska grupa) i učenici 7. razreda ( kao negacijska grupa), te gosti - psihologinja škole Mirjana Skukan i učiteljica povijesti Zlatka Ormanović. Gosti su bili učenici 5. i 6. razreda, dok je voditelj parlaonice bio pedagog Goran Čanić.

Učenici 8. razreda zastupali su teze da je na nasilje prihvatljivo odgovoriti nasiljem, jer nasilnik taj jezik najbolje razumije, jer imamo pravo oštro braniti svoju sigurnost i sebe, a osim toga nasilniku će se dati jasna poruka da se nasilje ne isplati.

Učenici 7. razreda zastupali su teze da ne smijemo biti nasilni u odgovoru jer tako dajemo poruku svima da se nasiljem mogu rješavati problemi, da time pristajemo na nasilje kao odgovor te da se zapravo spuštamo na razinu nasilnika.

U raspravi su sudjelovale i gošće parlaonice, psihologinja škole Mirjana Skukan te nastavnica povijesti Zlatka Ormanović.

Kao gosti i promatrači, sudjelovali su učenici 5. i 6. razreda.

Iako su stavovi bili različiti, na kraju obje su se grupe složile da je nasilje neprihvatljivo i da na nasilje moramo odgovoriti kako bi nasilnike odvratili od ponavljanja nasilja.