« Rujan 2018 »

Druženje s Majom Brajko Livaković
Autor: Goran Čanić, 26. 2. 2009.

Našu školsku knjižnicu posjetila je književnica Maja Brajko Livaković.

Druženje s Majom Brajko Livaković

Nadahnuta dječjim nestašlukom, događajima iz svijeta mašte, ali i zbilje, te univerzalnim ljudskim vrijednostima, Maja Brajko-Livaković napisala je do sada mnoge zanimljive priče i romane za mlade, pa i jednu slikovnicu. Djela koja je namijenila u prvom redu djeci, puna su izmišljenog, čudesnog svijeta i u njima rado progovara metaforama. U romanima za tinejdžere, prednost daje realističnim događajima iz svakodnevnice i problemima suvremenog svijeta.
Poznata hrvatska književnica rođena u mjestu Bol na otoku Braču, gdje je napisala i svoje prve pjesme. U Zagrebu je završila studij kroatistike i bibliotekarstva, te nastavila pisati. Do sada je objavila naslove: Finka Fi, Kad pobijedi ljubav, Nije fer, Sirena i oblak, Stakleni dvorac, Zatočenici Alge i Zlatnorata.
Neki od njih osvojili su i važne književne nagrade, poput nagrade Mato Lovrak za roman Kad pobijedi ljubav, u kojem je, prva od hrvatskih autora za mlade, progovorila o problemu droge.
24. veljače, spisateljica Maja posjetila nas je u III. osnovnoj školi u Bjelovaru gdje smo je pobliže upoznali. Predstavila nam je svoje knjige Finka Fi i Kad pobijedi ljubav, koje se nalaze na popisu naše lektire. Proveli smo ugodan  školski sat uz zabavnu i maštovitu spisateljicu koja nas je potaknula da razmišljamo o sebi, o prirodi, o pričama koje nam ona na svoj način priča i ljepoti koja nas okružuje.
Mnogi učenici naše škole rado pišu pjesme i kratke priče, a možda i mnogi među vama imaju bujnu maštu kao i naša, nasmiješena i srdačna gošća. Nikada ne znamo u kakvu bi nas lijepu pjesmu, priču, pa i knjigu, ta mašta mogla odvesti. I sama Maja nam je rekla da je pisanje opušta i uveseljava, iako zbog posla i obiteljskog života nema baš puno vremena. No, svaki trenutak koji ulovi za tastaturom pred sobom, pretvori u knjige koje danas rado čitamo - ili kao školsku lektiru ili u svoje slobodno vrijeme.
Maja inače radi u jednoj od knjižnica grada Zagreba. Svakodnevno je okružena velikim brojem knjiga uz koje se i sama oblikovala kao osoba i autorica, pa nas je ovom prilikom  također podsjetila na važnost čitanja koje obogaćuje naš rječnik, i otvara nam bezbroj novih, nevjerojatnih svjetova.

Klara Pavlić, 6. a
III. osnovna škola