« Travanj 2024 »

Županijsko natjecanje „Čitanjem do zvijezda“
Autor: Goran Čanić, 18. 2. 2015.

Natjecanje u znanju i kreativnosti Čitanjem do zvijezda organizira se kao projekt udruge Hrvatske mreže školskih knjižničara. Učenici naše škole u njemu sudjeluju 4. godinu zaredom.

Cilj projekta je iz poticanje čitanje, razvijanje čitanja s razumijevanjem, istraživanja, poticanje timskog rada i poučavanje informacijskim tehnikama.

Učenici su pročitali zadane knjige: Blanka-Dovjak Matković: Zagrebačka priča, Ivana Guljašević: Moja slavna prijateljica i Milena Mandić: Pokajnik.

Školsko natjecanje se održalo u 11. mjesecu prošle godine. Najbolji učenici na školskom natjecanju činili su ekipu koja je predstavljala školu na Županijskom natjecanju.

Županijsko natjecanje se održalo u III. osnovnoj školi Bjelovar 16.2.2015. Sudjelovalo je 8 škola: I. OŠ Bjelovar, III. OŠ Bjelovar, IV. OŠ Bjelovar, OŠ Čazma, OŠ u Đulovcu, OŠ Nova Rača, OŠ Berek i OŠ Trnovitica.

Nakon okupljanja sudionika u 8 h ujutro, pozdrava ravnateljice i knjižničarke Margarete Popčević, učenici su imali malu zakusku. Zatim su pristupili rješavanju kviza.

U knjižnici su izložena tri plakata koje je povjerenstvo za procjenu plakata ocijenilo. Nakon završetka pismenog dijela, povjerenstvo je ispravljalo testove, a učenici su usmeno prezentirali svoje plakate. Tada je predsjednica povjerenstva proglasila koji je plakat najbolji i obrazložila.

Uslijedio je mali kulturni program: dramska grupa Gea iz 4.c razreda izvela je scensku igru Morska igra, a Sven Pocrnić iz 8.b monolog Profesorica iz snova. Mentorica je učiteljica Suzana Turković. S tim scenskim nastupima, učenici su vrlo uspješno predstavljali našu školu na Županijskoj smotri Lidrano.

Povjerenstvo je zatim proglasilo rezultate natjecanja. Nakon uvida u testove, formirana je konačna rang lista. Učenici su se okrijepili sendvičima i sokovima te su na kraju dodijeljene diplome, pohvalnice, zahvalnice i nagrade. Nagrade su donirali nakladničke kuće Školska knjiga i Profil.

Povjerenstvo za ispravljanje testova činili su: Vjeruška Štivić, mag. bibl. (predsjednik povjerenstva), Katarina Belančić Jurić, prof. i Željka Špoljarić, mag. prim. educ.

Povjerenstvo za procjenu plakata činili su: Tatjana Kreštan, prof. (predsjednik povjerenstva), Nives Miljuš, dipl. uč. mentorica i Jelica Hađija, nast. hrv. jez.

Prvo mjesto osvojila je ekipa iz naše škole: Iva Barilarić, 7.b, Ena Starčević, 7.a i Laura Rogomentić, 8.d. Drugo mjesto zauzela je OŠ Trnovitica, a treće I. OŠ Bjelovar.

Najbolji plakat dolazi iz OŠ Nova Rača. Ekipe koje su zauzele 1. i 2. mjesto te učenica s najboljim plakatom predstavljat će našu županiju na regionalnom natjecanju koje će se održati 24.4.2015. u Čakovcu.

Županijsko natjecanje je organizirala županijska povjerenica Margareta Popčević, prof., školska knjižničarka naše škole.