« Srpanj 2018 »

Projekt razmjene straničnika
Autor: Goran Čanić, 21. 11. 2016.

Međunarodni projekt razmjene straničnika (The Bookmark Exchange Project) organizira Međunarodne udruga školskih knjižničara  (International Association of School Librarianship) kojem je cilj povezivanje različitih škola i razmjena straničnika među njima. Projekt se organizira u listopadu kako bi se obilježio mjesec školskih knjižnica. Ove je godine sudjelovao 931 razred ili grupa učenika iz cijelog svijeta.

Iz naše škole prijavljen je 3. a razred zajedno s učiteljicom Mirom Ankicom Klarić, a škola koju smo dobili za partnera je Escola Profesor Delfim Santos iz Lisabona, Portugal. Projekt je koordinirala i organizirala knjižničarka Margareta Popčević. Najprije su učenici upoznati sa straničnicima, nekim zanimljivostima i znamenitostima Lisabona i Portugala, a nakon toga su pod satovima likovne kulture izrađivali straničnike. Odlučili su se za motive naših narodnih nošnji.

Straničnici koji su stigli iz Portugala su nas razveselili i iznenadili svojom originalnošću. Predstavljaju simbole i znamenitosti Lisabona i Portugala. Osim straničnika, našim smo partnerima poslali i promotivne materijale našeg grada i županije koje nam je ustupila Turistička zajednica te skupnu fotografiju razreda s potpisima svih učenika. Naša je škola u istom projektu proteklih godina surađivala sa školama iz Novog Zelanda, Irske, Kanade i SAD-a. Nadamo se da ćemo uspješno nastaviti i sljedeće godine. Tako se širi ljubav prema knjigama, upoznaju druge zemlje i kulture te se ruše barijere među zemljama.

Margareta Popčević, knjižničarka